Obsługa prawnika i psychologa za darmo – gdzie szukać?

Doświadczenie każe myśleć, że im prędzej zgłosimy się po wsparcie w niespodziewanej sytuacji, tym lepiej. Można również wsparcie prawne powiązać z poradą psychologiczną – wynika to z faktu, że sprawy z jakimi musimy się zmagać są wieloaspektowe i niełatwe. Do kogo można się zwrócić, gdy zdarzy się nam coś nagłego?

Sięgnij po telefon i wybierz numer Niebieskiej Linii

Rozwiązaniem w każdej sytuacji – przynajmniej na pierwszy ogień – okaże się stworzony właśnie do tych celów punkt interwencyjny Niebieskiej Linii. Wymyślono go dokładnie po to, byśmy w realnej sytuacji, niezbyt się orientując, co możemy zrobić, zatelefonowali pod numer 116 123. Niebieska Linia jest wypróbowanym modelem postępowania, który przyszedł z pomocą bardzo licznym ludziom w kryzysowych chwilach ich egzystencji. Możemy zapamiętać też alternatywny numer Niebieskiej Linii: 800 12 00 02 z dyżurującą osobą, która pomoże i pokieruje wszystkim w najodpowiedniejszy sposób. Jest on przeznaczony dla wszystkich dotkniętych przemocą w rodzinie. Pierwszym działaniem po przyjęciu któregoś z numerów jest udzielenie pomocy psychologicznej, po czym dowiemy się, jak musimy postępować dalej pod kątem kroków prawnych.

znajdź całkowicie darmowy punkt pomocy prawnej

W Polsce obecnie mamy do dyspozycji ponad tysiąc placówek z darmową pomocą prawną. To tam w razie kłopotów da się sięgnąć po pomoc prawników, którzy nie oczekują od klientów opłat. Zwykle gdy jesteśmy w potrzasku i mamy wątpliwości, które chcielibyśmy omówić ze specjalistą, wpisujemy w swoją wyszukiwarkę stosowną frazę (najlepiej z nazwą naszej miejscowości, np. „adwokat sprawy rodzinne łódź„), gdzie możemy znaleźć fachowców z wiedzą o tym, jak sprostać naszej skomplikowanej sytuacji. Jeśli jednakże nie będzie pod taką frazą żadnego prawnika, który zajmie się przedstawionym problemem, można namierzyć w okolicy punkt opieki prawniczej, a tu z na pewno otrzymamy doradztwo i pomoc. Jeżeli musimy mieć pełnomocnika, znajdujemy się w trudnej sytuacji materialnej, należy orientować się, że możemy liczyć na obrońcę z urzędu.

Internet tworzy nowe możliwości w sferze porad psychologicznych

Nie musimy decydować się na uruchomienie numeru Niebieskiej Linii – wtedy dobrze jest poszukać w sieci, by uzyskać wskazówki psychologiczne online. To rzecz bardziej nieco skomplikowana, ponieważ w Polsce strony tego typu nie osiągnęły jeszcze wielkiego zainteresowania – za to zagraniczne strony posiadają funkcję tzw. słuchacza, który mówi po polsku. Choć często nie są to osoby wykształcone w kierunku psychologii, to poświęcą nam swój czas. Innym sposobem na otrzymanie darmowej opieki psychologa jest konsultacja u lekarza rodzinnego, który może wystawić właściwe skierowanie.