Nie powinieneś być sam – porada czeka na jednostki doświadczające przemocy w swoim kwadracie

  • Miron Biały
  • 9 listopada, 2019
  • Możliwość komentowania Nie powinieneś być sam – porada czeka na jednostki doświadczające przemocy w swoim kwadracie została wyłączona

W istnieniu zdarzają się oryginalne zdarzenia również dowiadujemy się, iż dogodny życiowy wspólnik staje się bestią w ludzkiej skórze, czy dziecko, niepodlegle od zaangażowania w usamodzielnienie, doprawia nas o zdecydowanie coraz niebezpieczniejsze kłopoty. Co wtenczas począć plus skąd oczekiwać wiedzy?

Misja Niebieskiej Linii

W razie jeśli w życiu domowym płaszczyźnie prywatnej dzieje się coś złego, należy zdecydować się na połączenie do Niebieskiej Linii. Pod tą nazwą kryje się Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. Numer na ogólnonarodowy telefon kontaktowy dla uszkodzonych agresją w familii to 800 12 00 02, a numer na kryzysowy telefon zaufania to 116 123. Przystaje zastosować potrzebne dane, jeśli w grupie stało się cokolwiek niepożądanego, o czym niełatwo można rzec komukolwiek. Przecież doświadczenie nadużywania siły, zarówno w sensie fizycznym, jak i psychicznym w domowym zaciszu to ogromna trauma i nierzadko brakuje odwagi wewnętrznej, by zawiadomić organy ścigania, mimo że właśnie tu powinniśmy zgłaszać każdy przypadek przemocy.

Pomoc dla mężczyzn, którzy też padają ofiarą przemocy

Temat nie cieszy się rozgłosem, nie mówią o tym sami bohaterowie, ale za tajemnicę poliszynela możemy uznać fakt padania coraz większej ilości mężczyzn ofiarą domowej przemocy. Oni również mogą skorzystać z pomocy, dla nich też otwarta jest Niebieska Linia; równouprawnienie powinno dotyczyć wszystkich aspektów naszego życia, w tym pomocy dręczonym jednostkom, więc mężczyźni powinni dostawać identyczne wsparcie jak kobiety. Istotne, by w przypadku ujawnienia przypadków agresji, mężczyźni czuli się bezpiecznie i nie mieli przeświadczenia, że są wyśmiewani czy gorsi, ponieważ zostali obiektem ataku.

Bezpłatna pomoc prawna

To, o czym nie możemy zapomnieć, to fakt, że od początku 2019 roku pojawiła się opcja otrzymania bezpłatnej pomocy prawnej. Skutek jest taki, że także mniej zasobne osoby mogą liczyć na poradę w sytuacjach, przez które ich życie zmieniło się w koszmar. Najlepiej przez okno wyszukiwarki dowiedzieć się (wpisując np. wyrażenie „prawo rodzinne łódź„), gdzie znajdziemy prawników od prawa rodzinnego i jednocześnie świadczą usługi w programie bezpłatnej pomocy prawnej. Gdy jednak martwimy się, że zabraknie dla nas bezpłatnej opieki u prawnika, warto spróbować gdzie indziej, np. w odpowiednich wydziałach urzędów.