W jaki sposób wygrać z hemoroidami?

Żylaki odbytu, czyli hemoroidy składają się na bardzo odczuwalną przypadłość, której zaniedbanie niechybnie kończy się się na stole operacyjnym. Przeważnie pojawiające się objawy to skutek niewystarczającej aktywności fizycznej i niewłaściwej diety. Co pomaga zwalczyć chorobę i co zrobić, aby pomóc sobie szybko i skutecznie?

Skąd się biorą hemoroidy?

Podczas wypróżnień kał przechodzi przez układ wydalniczy – nagły ból utrzymuje się, gdy ugnaita nieduże zgrubienia naczyniowe w rejonie odbytu. Funkcjonujące bez zarzutu elementy jelita pełnią funkcję uszczelnienia, natomiast ulegające zdeformowaniu są podatne na powiększenie i grożą dysfunkcją okolic odbytu. Następnym problemem jest krwawienie, gdy hemoroidy są wypychane poza zwieracz i otwierają się.

Takich symptomów na pewno nie przeoczysz…

Objawy? Objawiają się z intensywnością nie do przeoczenia. W okolicach odbytu odczuwa się świąd, palące kłucie i dolegliwości w czasie defekacji. Niekiedy rozpoczyna się od palącego bólu w odbycie – może go spowodować zakrzep na rozwijających się zmianach chorobowych, stan zapalny lub uszkodzenie zgrubienia.

Skąd się biorą hemoroidy i jak z nimi zrobić porządek?

Tym co wiedzie do początków niedomagania jest dominacja pozycji kanapowej i niska sprawność ruchowa. Z drugiej strony pojawieniu się problemów z żylakami odbytu sprzyja regularne trenowanie dyscyplin, to np. biegi długodystansowe, jazda na rowerze czy hippika. Innym sprzymierzeńcem hemoroidów są codzienne, utrzymujące się problemy z zatwardzeniem. Dzieje się tak dlatego, że zaparcia wiążą się ze podwyższonym parciem przy defekacji.

Czy można się temu przeciwstawić?

Nie będzie łatwo, lecz należy wprowadzić zasadnicze reformy w sposobie funkcjonowania. Codzienna ilość ruchu oraz odżywianie, w którym nie mogą pozostać produkty sprzyjające zaparciom, np. czekolada. Nie można też przesadzać z alkoholem i kawą. Bardzo ważne jest również to, aby nawadniać organizm, wypijając ok. 2 litrów wody na dobę. Postrzymaj marsz w stronę nadwagi i długiego siedzenia. Zaleca się też regularne załatwianie się, dlatego że postrzymywanie parcia bez powodu może prowadzić do bolesnych zaparć.

Oprócz zapobiegania ważne jest leczenie

Zazwyczaj leczy się hemoroidy po ujawnieniu się symptomów. Aby zmniejszyć bolesność, należy zaopatrzyć się w czopki propolisowe, specyfiki do smarowania, które likwidują swędzenie i ból. W zaawansowanych etapach schorzenia konieczne są kolejne sposoby leczenia. Mamy tu na myśli procedury takie jak obkurczanie lasrem, krioterapia, a w cięższych sytuacjach zabieg usunięcia żylaków odbytu.