Dzika Róża

Nadchodzi dzika róża

Dom

W jaki sposób przygotować ubikację dedykowaną inwalidom?

Fachowe przyszykowanie posesji dostosowanej do potrzeb osoby niepełnosprawnej jest niezwykle ważne. Nie tylko przyczynia się do poprawy jej zdrowia psychicznego, ale również umożliwia jej wykonywanie czynności higienicznych bez niczyjej opieki. Uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych od dawna należą do standardu, ale co jeszcze należy uwzględnić podczas przygotowywania takiej łazienki?

Projektowanie łazienki dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową – pierwszorzędne zasady?

Na samym początku najlepiej wziąć pod uwagę wielkość przestrzeni w trakcie obracania się, co umożliwi samodzielne wykonywanie pielęgnacji. Stanowi to bardzo duże znaczenie w życiu osób niepełnosprawnych oraz emerytów, gdyż umożliwia im zachowanie prywatności i poczucia własnej wartości. W łazience nie może być ani jednego progu, przez co skutecznie redukuje się możliwość urazu, a ruch staje się mniej ograniczony. Ponadto wejście ma być szersze, co umożliwia przejechanie wózkiem inwalidzkim. Natomiast ceramika sanitarna powinna być umieszczona na dogodnej wysokości, czyli na wysokości rąk osoby niepełnosprawnej (podobnie do tej, na którą należy się unieść, żeby usiąść na wózku inwalidzkim – 46 cm do 50 cm powyżej podłoża). Uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych są w identyczny sposób znaczące i powinny znajdować się w prysznicu lub przy wannie oraz nieopodal zlewu. Dobrze zainwestować w montaż deszczownicy, wyposażonej w odpływ liniowy i dodatkowo rozważyć zakup stołka – to rozwiązanie sprawi, że kompleksowe umycie każdej partii ciała nie będzie stanowiło wyzwania.

Jaką wielkość powinna mieć łazienka dla osoby niepełnosprawnej?

Łazienka przystosowana do wymagań osoby niepełnosprawnej powinna być uzbrojona dedykowane akcesoria i sprzęt, choć najważniejszy element projektu stanowi dobór właściwych parametrów i ustawienie aparatury. W przypadku wózka inwalidzkiego niezbędne będzie pozostawienie co najmniej kwadrat o boku 150cm. Taki stan rzeczy odpowiada za możliwość intuicyjnego poruszania się, dlatego łazienka powinna być priorytetowo
rozległa, będzie to często stanowić przeszkodę w przypadku pomieszczeń sanitarnych zlokalizowanych na blokowiskach (ich wielkość nie przekracza kilku metrów kwadratowych). Wobec tego należałoby zdecydować się na kilka rozwiązań technicznych, chociażby rozkuć ścianę pomiędzy łazienką a kibelkiem, i w ten sposób wyłonić większą przestrzeń i uniknąć niedogodności w trakcie jej użytkowania.

Łazienkę należy wyposażyć w stanowisko prysznicowe jak i obszerną wannę o wymiarach od 150 do 170 cm długości (największą popularnością cieszy się model wielkości 160cmx100cm). Wanna zalecana jest zwykle przez fachowców, ponieważ wpływa na poprawę kondycji psychofizycznej niepełnosprawnych, dlatego o ile tylko macie do tego miejsce – ten zakup dobrze byłoby wziąć pod uwagę na samym początku. Uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych powinny znajdować się nieopodal wanny, dzięki czemu osoba z niepełnosprawnością nie doświadczy trudności z dostaniem się do niej – podtrzymując się na rękach, może samodzielnie zanurzyć się w wodzie. W kwestii kabiny prysznicowej wypadałoby rozważyć typ walk in. Jest to kabina otwarta, składająca się z gładkich tafli szkła.