Najważniejsze informacje na temat octu winnego

Ocet winny podobnie jak wino ma bardzo dużo cennych właściwości. Można go stosować w kuchni w formie przyprawy do wielu potraw, dodany do pożywienia pomaga też w przedłużaniu trwałości – wszystko to przez kwaśny odczyn. Jest także dodatkiem, który wpływa na wzmocnienie smaku i aromatu potraw.

Jak powstaje ocet winny?

Naturalny ocet winny produkuje się dzięki przeprowadzaniu procesu fermentacji białych lub czerwonych winogron, które mają wpływ również na jego odcień. Uczestnikiem tego procesu są drobnoustroje z rodzaju Acetobacteriace. Cały proces jest złożony z dwóch etapów – w pierwszej fazie po odcięciu dostępu do tlenu cukier będący składnikiem winogron zamienia się w alkohol, a potem gotowe wino biegiem czasu przemienia się w kwas octowy, który nazywamy octem. Przeważnie moc octu waha się od 2 do 11 % i jest wynikiem poziomu fruktozy w winogronach, ale też sumienności przy przeprowadzaniu całego procesu fermentacji i czasu. Jeśli fermentacja trwa krócej, to ocet jest słabszy i mniej słodki.

Ocet winny jest niskokaloryczny, ale też jest ubogi w składniki odżywcze. Zależnie od odmiany, kaloryczność jednej łyżeczki przyprawy może mieć minimalnie 2, a maksymalnie nawet 15 kcal. Pamiętajmy, że niestety wartość odżywcza odmian o niewielkiej kaloryczności (na przykład octu destylowanego) jest niestety ograniczona.

Czy ocet winny jest zdrowy?

Wzbogacając jadłospis o ocet winny nie sposób nie zauważyć jego korzystnego działania na zdrowie.
Na co wpływa ocet winny?

Reguluje poziom cukru w organizmie – dzięki badaniom przeprowadzanym na ludziach udało się potwierdzić, iż wprowadzenie do jadłospisu octu winnego jest przyczyną obniżenia zarówno poziomu cukru we krwi, jak i poziomu insuliny podnoszącego się zaraz po jedzeniu.

Działa przeciwbakteryjnie – przeciwbakteryjne właściwości octu winnego powodują, że jest niezastąpiony w przypadku leczenia grzybicy paznokci lub brodawek i przeróżnych dolegliwości. Można go też wykorzystać do miejscowego leczenia przy poparzeniu i infekcjach skórnych.

Redukuje poziom cholesterolu – u myszy, po spożyciu octu zauważono obniżony poziom cholesterolu. Wiadomo, że do udowodnienia tego związku niezbędne są dokładniejsze badania, jednak pierwsze wyniki testów są bardzo obiecujące.

Pomaga w kontrolowaniu wagi – wyniki przeprowadzonych badań pokazują, iż spożycie octu bezpośrednio przed posiłkiem może zwiększyć uczucie sytości, a dzięki temu doprowadzać do ograniczania spożycia kalorii, co może skutkować późniejszym spadkiem wagi.