Po co ekspertyza budowlana? Wbrew pozorom powinniśmy się o nią postarać w przeróżnych sytuacjach. Przede wszystkim osoby kupujące nieruchomość uzyskują rzetelną informację o tym, w jakim naprawdę stanie właściciel ją przekazuje. Natomiast te osoby, które zaplanowały wielopoziomowy remont lub modernizację, pozyskują wiedzę odnośnie formie budynku.
Ekspertyza budowlana – co należy o niej wiedzieć
Nie ma argumentów, by nie ufać sprzedającemu. To od sprzedającego dostajemy zestaw informacji o obecnym stanie, awariach. W perspektywie ma się również przebudowę lub dobudowę następnych części – tarasu, stworzenie przybudówki. Pojawia się wówczas wizja sporych kosztów, a budżet na kupno może okazać się zbyt szczupły. Nie uda się jednakże bez fachowej porady, zebrać informacji odnośnie części konstrukcyjnych, obciążeń, wytrzymałości. To tylko fragment z danych, które jest w stanie przynieść ekspertyza budowlana.
Ekspertyza budowlana przynosi wiele korzyści
Gdy decydujemy się na nią, nie tylko dowiadujemy się o prawdziwym stanie nabywanej nieruchomości, ale możemy także realnie ustalić konieczności remontowe i modernizacyjne, które zrealizujemy w kolejnym etapie. Poza tym to sprawa bezpieczeństwa, ponieważ nieuświadomione anomalia techniczne, mogą objawić się nawet degradacją konstrukcji, grożąc utratą zdrowia i życia postronnych ludzi.
Ekspertyza budowlana to właściwie zaawansowana, bardziej drobiazgowa kontrola techniczna stanu budynku. Liczne składowe ekspertyzy wymagają czasu i skomplikowanych wyliczeń. Wykonuje je rzeczoznawca budowlany, uwzględniając takie składowe jak działające siły nacisku, odporność i stan materiałów czy naprężenia wewnątrz szkielecie budynku.
Składniki ekspertyzy budowlanej
Wszystko rozpoczyna się od określenia obiektu analizy oraz określenia, dlaczego wykonywana jest ekspertyza budowlana. Umieszcza się w dokumencie wiadomości odnośnie wszystkich badanych składników, czy też przeprowadzonych próbek. Niezbędna będzie dokumentacja rysunkowa i fotograficzna. Procedura wymaga wszystkich obliczeń dopuszczalnych oddziaływa sił. Z najdrobniejszych wniosków trzeba uzyskać informacje nie tylko, w jakim stanie faktycznym jest wskazany obiekt, ale i jakich poprawek czy wzmocnień oczekuje, by nadawał się do zamieszkania.