Drapana oraz niedrapana – czymże się różnią rodzaje dresówki?

  • Miron Biały
  • 15 marca, 2020
  • Możliwość komentowania Drapana oraz niedrapana – czymże się różnią rodzaje dresówki? została wyłączona

Stylistyka dresowa uszczęśliwia się szeroką sławą. Sporo z nas materia dresowa – czyli dresówka – tworzy powiązania nie jedynie z trenowaniem sportu, ale dodatkowo z zwyczajnym odzieniem. Fragmenty wypracowane z sprężystej dresówki daje się współcześnie zaobserwować ponadto w szatach architektów spośród wybiegów dla modelek.

Czym odróżnia się dresówka?

Dzianina dresowa jest wygodna w różnych barwach a także krojach, zaś jawność tegoż artykułu może być obfita. Dobrze się ją nosi, ponieważ jest całkiem przyjazna w użyciu i całkowicie przepuszczalna dla powietrza. Jest to odzież zarówno dla małoletnich, jak i dorosłych.

Jeśli chodzi o zawartość, zazwyczaj dzianina dresowa ma w sobie bawełnę i dodatek elementów syntetycznych. Spośród jej właściwości znajdują się sprężystość i dobra cyrkulacja. Przez to ubiór z takiego materiału może posłużyć w chłody i cieplejsze tygodnie. Występuje w rozmaitych przedziałach grubości. Mamy dwa zasadnicze rodzaje tego półproduktu : to dzianina dresowa drapana i niedrapana (pętelkowa). Pozostałe kryteria, pasujące do dresówki, to splot, gramatura i tajniki składu, szczegóły zna każda hurtownia dzianin. Dzianina pętelkowa zazwyczaj zawiera elastan lub lycrę. Drapana ma w składzie poliester, któremu zawdzięcza rozciągliwość i to w obie strony – dresy w najlepszym gatunku nie powinny być zdeformowane po kilku użyciach.

Dresówka drapana

Dresówka drapana jest gruba, elastyczna i posiada wysoką gramaturę. Na drugiej stronie posiada typowy, przyjemny w dotyku meszek. Dlatego szyje się z niej wszystko, co pozwala człowiekowi wtulać się w materiał – grube bluzy i spodnie, ale także konfekcję – czapki i szaliki, a nawet podszewki. Surowce tej dzianiny to włókno bawełniane z domieszką elastanu albo poliestru. Zdarzają się też partie bez udziału syntetyków.

Dzianina dresowa pętelkowa

Odwrotnie niż w dresówce drapanej po lewej stronie tego materiału znajdziemy drobne pętelki. Dresówka niedrapana posiada tak samo przytulny charakter, jednocześni będąc niewrażliwą na wszelkie oddziaływania mechaniczne. Nadaje się na wiele części garderoby bluzy, spódnice, spodnie, sukienki, tuniki, czapki, kominy, odzież dla niemowląt oraz dzieci. Jeśli dołączymy do niej trochę elastanu, będzie rozciągliwa. Bez wsparcia syntetyków dzianina pętelkowa jest sztywna i nie rozciąga się. Warto wiedzieć, że przekrój, sprężystość lub sztywność dresówki jest uzależniony od jej zawartości i gramatury.