W niejednej sytuacji zabiegi inhalacyjne mogą być nieunikniona; wówczas specjalista musi uznać, że właściwie mogą zadziałać preparaty wziewne, stosowane zarówno przy normalnych przypadkach przeziębień, jak również przy bardziej uporczywych, przewlekłych schorzeniach. Do przeprowadzania stabilnej terapii niezbędny będzie niewątpliwie właściwie dobrany inhalator, chociaż zdecydowanie praktyczniejsze i bardziej bezpieczne może okazać się wykorzystywanie go w zintegrowaniu z komorą do inhalacji, taką jak na przykład Philips Optichamber.
Nebulizacja – co to oznacza w praktyce?
Nebulizacja to to wyraz, który odnosi się do wziewnego przyswajania leków. Jednak w tym celu nieodzowne okazuje się zakupienie nebulizatora, a więc urządzenia, które rozcieńczy zaaplikowany środek do postaci aerozolu i ułatwi nam jego bezproblemowe przyswojenie. Lek po takim podaniu dostaje się prawie natychmiast do samych płuc i oskrzeli, co ponagla jego działanie; dobrze jest też mieć na uwadze, że w wypadku leku w postaci aerozolu stosowana jest stosunkowo mniejsza miara aniżeli w w przyrównaniu do środków w innej dowolnej formie, co sprawia, że ew. skutki uboczne stają się mniej prawdopodobne.
Komora inhalacyjna – dodatek czy konieczność?
Do zastosowania nebulizacji wystarczy jedynie zwykły inhalator, aczkolwiek bez wątpienia korzystniejszym wyjściem będzie zakupienie nowoczesnej komory przeznaczonej do inhalacji. Usprawnia ona przekazywanie preparacie, użytkownik dodatkowo może z jej pomocą zaobserwować, czy bierze właściwą dawkę. Komora inhalacyjna Optichamber odznacza się szczególnie niskim oporem wydechowym i wdechowym, co pozwala na stosowanie komory również małym dzieciom (niższe ciśnienie). Ponadto komora Optichamber ma wyraźnie czytelny zawór wydechowy, który upraszcza określanie ilości wydechów, a dodatkowo umożliwia właściwie kompletne wyeksploatowanie farmaceutyku. Komora do inhalacji jest relatywnie nie największa oraz bez problemu nie sprawi kłopotu z transportowaniem.