Dzika Róża

Nadchodzi dzika róża

Uncategorized

CPAP a BIPAP – czym się różnią?

Niemal wszystkie aparaty CPAP leczące zaburzenia oddechowe działają na prawie jednakowej zasadzie. Akcesoria takie mają stanowić wspomaganie dla oddechu, który bywa zaburzony w ciągu nocy. Zamontowane w nich pompy opierają się na procesie wdmuchiwania powietrza z otoczenia do dróg oddechowych pacjenta, zapobiegając ich zamykaniu się.

U dystrybutorów oferowane są nam najróżniejsze urządzenia. Spośród nich najczęściej wybierane są 2 podstawowe rodzaje odpowiadające dwóm rodzajom terapii bezdechu. Są to narzędzia typu CPAP i BIPAP. Typowy aparat CPAP przygotowuje powietrze pod pewnym cieśnieniem, które wdmuchiwane jest do dróg oddechowych pacjenta. Utrzymuje je stale otwarte, przeciwdziała zapadaniu się miękkich tkanek i ogranicza, a nawet eliminuje występowanie bezdechu sennego. Powietrze czerpane z otoczenia jest transportowane poprzez aparat pod tym samym ciśnieniem, niezależnie od fazy oddychania. Urządzenie typu BIPAP automatycznie synchronizuje się z oddechem użytkownika – podczas wdechu ciśnienie dostarczanego powietrza jest wtedy wyższe niż podczas. wydechu. Tego typu mechanika wspiera mięśnie oddechowe oraz oferuje nam pełny komfort snu. Ważnym atutem tego typu metody jest także minimalizacja wysychania błony śluzowej jamy ustnej i gardła.

Nadrzędnym czynnikiem, warunkującym skuteczność zarówno kuracji CPAP, jak również BIPAP, jest odpowiednie dopasowanie maski medycznej. Jeżeli nie przystaje ona ściśle do twarzy, powietrze uzyskiwane przez przyrząd uchodzi przez luki zamiast przejść do systemu oddechowego. Absolutnie nie możemy do tego dopuścić.

Kluczową dysproporcją pomiędzy mechanizmami CPAP a BIPAP jest zazwyczaj ich cena. Aparaty BIPAP są postawione wyżej technologicznie, a w efekcie także musimy za nie więcej zapłacić. Należność z pewnością przełoży się jednakże na komfort leczenia, a w wypadku pacjentów mających kłopoty z dopasowaniem się do technologii CPAP także na jej skuteczne działanie.