Przestepca, przestępczość, odpowiedzialność i nie tylko

Akty nielegalne – ustalone w regulaminie karnym w obszernej ilości śledzone są z pozwania społecznego. W efekcie posądzenia popełnienia przekroczenia, którykolwiek miejscowy posiada obowiązek zakomunikować policję.

Kiedy możemy rozmawiać o obligacji karnej?

Podejrzany popełnienia uchybienia zaprezentowanego w dekalogu karnym, podlega odpowiedzialności karnej. Innymi słowy, sprawca odpowie za swój uczynek, jeśli pozostał on sformułowany w regulacjach prawa karnego. Jeżeli tak nie jest, znaczy to, że nie ma przestępstwa.

Przebieg postępowania karnego

Kodeks karny opisuje przestępstwa podlegające odpowiedzialności karnej. W przypadku popełnienia takiego czynu zaczyna się proces karny.

Wyróżniamy trzy etapy takiego procesu.

Postępowanie karne rozpoczyna się od określenia przez właściwe służby, czy doszło do przestępstwa. Krok ten zwany jest postępowaniem przygotowawczym.

Kolejnym etapem jest postępowanie sądowe, w którym decyduje się, czy prawo zostało złamane oraz określany jest wymiar kary.

Końcowe jest postępowanie wykonawcze, które polega na odbyciu kary, od razu po oznajmieniu wymiaru kary.

Czy każdy obywatel ma prawo do obrońcy?

Każdy, kto popełnił czyn zakazany posiada prawo się bronić. Zapewnia mu to Konstytucja. Oskarżony może wystąpić z wnioskiem o obrońcę z urzędu, jeżeli wykaże iż nie jest w stanie ponieść kosztów obrony z wyboru. Wniosek o obrońcę z urzędu można złożyć na poziomie postępowania sądowego. Niepełnoletnim, głuchoniemym, niewidomym jak również osobom, co do których istnieje podejrzenie, iż czyn zabroniony popełniły nieświadomie, przysługuje obrona z urzędu. Jeżeli oskarżony nie może się sam bronić z powodu złego samopoczucia psychicznego, przysługuje mu obrońca z urzędu. W przypadku poszukiwań obrońcy z wyboru w mieście Łodzi, najlepiej skorzystać z Internetu oraz wprowadzić w wyszukiwarkę: adwokat Lodz, a propozycji będzie bez liku.