Na czym polega „darmowa pomoc prawnika”?

Z początkiem 2019 roku, w oparciu o nową ustawę, w Polsce możesz korzystać z nieodpłatnej pomocy radcy prawnego lub adwokata. Komu przysługuje taka pomoc nieodpłatnego adwokata?

Z czym pomoże nam dyżurny prawnik?

Darmowy mecenas ma obowiązek poinformować nas o tym, jakie przynależą nam prawa oraz możliwości. Obowiązkiem prawnika jest wspomóc na przykład w stworzeniu dokumentów w związku z rozkładaniem długu na raty lub podaniem o mieszkanie socjalne. Zwracając się do adwokata w sprawie postępowania, pierwsze co robi to złożenie pisma o zwolnienie z kosztów sądowych. W takim przypadku, do obowiązków darmowej pomocy prawnej będzie należeć coś jeszcze, a to znaczy ustanowienie mecenasa bądź doradcy podatkowego czy też konkretnego radcy prawnego, rzecznika patentowego przydatnego w działaniu sądowym i administracyjnym albo pełnomocnika z urzędu, który zajmie się wszelkimi kwestiami. Niestety, jeśli postępowanie jest wtoku, pismo nie może pozostać złożone. Wskazówki gratisowego adwokata są w stanie dotyczyć różnych typów spraw i rozmaitych zakresów prawa – również prawa podatkowego (bez spraw podatkowych), prawa karnego, porządkowego czy też familijnego. Bezpłatna pomoc prawna jest odpowiednia również dla osób, która potrzebują rozpocząć działalność gospodarczą.

Komu adresowana jest darmowa pomoc prawna?

Z darmowej pomocy prawnej ma prawo skorzystać każdy, kto ma mniej, aniżeli 26 lat lub 65 oraz więcej. Nie ma problemu, aby z pomocy prawnej bez kosztów skorzystały także rodziny, które znamionuje Karta Dużej Rodziny, weterani, kombatanci, osoby ranne w wyniku klęski żywiołowej bądź katastrofy naturalnej, jak też wszyscy, którzy zostali doświadczeni awarią techniczną czy są zagrożeni katastrofami. Od 1 stycznia 2019 roku, z takiej pomocy mogą korzystać też osoby, jakich najzwyczajniej w świecie nie stać na usługi adwokata, jakie są odpłatne.

Jakim sposobem korzystać z bezpłatnej pomocy adwokata?

Czasami wpisanie w wyszukiwarce Google frazy prawnik Kraków nie zawsze pozwoli ekspresowo sprawdzić, czy dany adwokat udziela darmowych porad (nie każdy adwokat ma na własnej stronie taką informację). Dlatego warto sprawdzić strony rządowe, gdzie widnieje spis adwokatów udzielających bezpłatnej pomocy.