Jaki typ dachówki ceramicznej jest najlepszy?

Głównymi zaletami dachówek ceramicznych jest ich trwałość i energooszczędność, dodatkowym plusem jest wyjątkowy wygląd, to dzięki niemu dach bez względu na rodzaj dachówki prezentuje się nienagannie i przykuwa wzrok. Można wyróżnić kilka gatunków dachówek ceramicznych – przed znalezieniem odpowiedniej, warto poznać je wszystkie.

Jak wybrać najlepszą dachówkę ceramiczną?

Dachówka ceramiczna występuje w kilku kształtach i ma mnóstwo różnych właściwości, w zależności od rodzaju. Duża ilość kolorów i dostępność wielu kształtów dają możliwość stworzenia dachu o oryginalnym wyglądzie.

Najpopularniejszym stylem dachówki jest tzw. mnich-mniszka, czyli gatunek powstający w rzeczywistości z dwóch różnych części. Bez problemu można ją poznać dzięki typowej dla tego rodzaju długości i kształcie przypominającym koryto , który zwęża się ku dołowi. Wyróżnia ją też nieco inny styl układania. Początkowo układa się fragmenty nazywane mniszkami (ich krawędź jest obrócona w górę), a po nich można ułożyć elementy nazywane „mnichami”. Tego typu dachówka jest układana z użyciem łat i przeznaczonych do tego metalowych klamer, a metoda montażu przekłada się na trwałość dachu. Ten typ dachówki wspaniale prezentuje się na dachu, a to przekłada się na jej dość wygórowaną cenę.

Najstarszym i najpopularniejszym gatunkiem jest dachówka ceramiczna karpiówka, uniwersalna i niezwykle plastyczna. Charakteryzuje się klasycznym, wydłużonym kształtem z prostym lub zaokrąglonym zakończeniem. Występuje w dwóch wariantach – o gładkiej albo żłobkowanej powierzchni i każdą można ułożyć dwoma metodami: w łuskę lub koronkę.

Dachówka ceramiczna holenderka ma kształt litery S, lecz taki wygląd nie jest jej jedyną zaletą. Ów model dachówki jest bardzo funkcjonalny, ponieważ bardzo dokładnie i bardzo szczelnie pokrywa dach, a poza tym wyjątkowo dobrze odprowadza wodę. Na etapie układania można wybrać jeden z wielu możliwości rozstawów.

Najbardziej rozpoznawalna wśród dachówek jest dachówka ceramiczna zakładkowa. Charakterystyczne wystające podłużne „zakładki” to jej znak rozpoznawczy. Wypukłości pozwalają na układanie dachówki warstwowo. Bardzo często jest wykorzystywana jako uszczelnienie łączeń.

Dachówka ceramiczna marsylka to również dachówka zakładkowa, lecz posiada dwa zagłębienia, dlatego niemożliwe jest, aby pomylić ją z innymi dachówkami.