Alimenty natychmiastowe – co o nich wiesz

Obowiązkowym elementem rozwodu jest tematyka alimentów dla dzieci rozwodzących się rodziców.

W tym roku możemy spodziewać się rozpoczęcia funkcjonowania programu świadczeń natychmiastowych, które dadzą dużo korzyści dla samotnych rodziców.

Nowa forma wsparcia dla samotnych rodziców – na czym polega i jak z niej skorzystać?

Program pomocy finansowej na utrzymanie dzieci i ich edukację nosi nazwę alimentów. Jeżeli szukasz prawnika z doświadczeniem, który będzie potrafił wesprzeć Cię w walce o należne alimenty, wystarczy, że wpiszesz w okienku przeglądarki internetowej hasło alimenty Kraków, Gdańsk, Warszawa. Dzięki temu łatwiejsze będzie odnalezienie osoby, która profesjonalnie zajmie się przygotowywaniem wymaganych dokumentów i zajmie się reprezentowaniem Cię przed sądem, a do tego udzieli cennych wskazówek i pomoże w rozwiązywaniu aktualnych trudności.

Najnowsze przepisy mówią, że okres oczekiwania na rozpatrzenie złożonego pozwu może trwać maksymalnie 14 dni. Ma to związek z przekazaniem nakazu płatności, który też ma zostać niezwłocznie zrealizowany. Możliwość uzyskania alimentów natychmiastowych mają wyłącznie osoby, które jeszcze nie otrzymywały takiej pomocy finansowej. Natychmiastowe świadczenia alimentacyjne są zasądzane alternatywnie dla standardowych alimentów, lecz mimo wszystko, wciąż możliwe jest dochodzenie alimentów na poprzednich zasadach.

Alimenty natychmiastowe – w jaki sposób obliczyć kwotę należnego świadczenia?

Wysokość należnych alimentów będzie wynikiem obliczeń wykonywanych przy pomocy stworzonych w tym celu schematów, a ich współczynnikami będą: wysokość aktualnego minimalnego wynagrodzenia i liczba dzieci pod opieką.

Rezultatem wszystkich obliczeń, czyli kwotą przysługujących alimentów ma być pewna część tzw. kwoty przeliczeniowej, którą jest dwukrotność przyszłorocznego minimalnego wynagrodzenia podzielona na 2 oraz określony rok wcześniej współczynnik dzietności.

Uzyskanie świadczeń pieniężnych na dzieci może nastąpić po wcześniejszym przeprowadzeniu postępowania nakazowego alimentacyjnego. W kwestii alimentów wszelkie czynności sądowe rozpoczną się dopiero po złożeniu wypełnionego formularza rozszerzonego o obowiązkowe oświadczenie osoby składającej pozew bądź innej upoważnionej przez niego osoby. Aby móc starać się o przyznanie alimentów, konieczne jest również udostępnienie sądowi kilku niezbędnych informacji, czyli wysokości dochodów, wydatków przeznaczanych na utrzymanie oraz liczby dzieci będących pod opieką. Kolejnym ważnym elementem będzie potwierdzenie tego, że osoba ubiegająca się o alimenty nie jest w trakcie sprawy o separację ani sprawy rozwodowej.